Socialnämnder avbröt verkställighet av umgängesstöd

Iakttagelser av JO
Undersökningen visade att tre av de nämnder som hade valt lokallösningen hade erfarenhet av att behöva avbryta verkställigheten av domstolsbeslut om umgänge med umgängesstöd.
I Norrköping hade nämnden i ett ärende avbrutit verkställigheten av ett interimistiskt beslut om umgänge med umgängesstöd. Inför umgänget hade barnet under ett informationssamtal lämnat så allvarliga uppgifter att nämnden bedömde att det fanns en risk för att barnet skulle fara illa vid ett umgänge med umgängesföräldern. Nämnden bedömde därför att den inte kunde verkställa domstolens beslut. Föräldrarna informerades om bedömningen och nämnden kontaktade därefter den ansvariga domaren och upplyste om att beslutet inte kunde verkställas. Domstolen begärde ett skriftligt yttrande, vilket nämnden lämnade. Nämnden uppgav samtidigt att sekretess hindrade den från att lämna samtliga uppgifter som den hade tillgång till. Nämnden gjorde även en anmälan till socialtjänsten i barnets hemkommun samt en polisanmälan mot umgängesföräldern.
Norrköpingsnämnden uppgav att den är skyldig att agera om det efter domstolens beslut framkommer nya omständigheter som visar att barnet riskerar att fara illa av umgänget. Enligt nämnden innebär detta att verkställigheten av domstolens beslut måste avbrytas om det krävs för att skydda barnet.
Örebro kommun uppgav att nämnden, om den avbryter ett umgänge som grundas på ett interimistiskt beslut i ett pågående mål, kontaktar föräldrarna och uppmanar dem att diskutera situationen med sina ombud. Föräldrarna eller deras ombud får därefter kontakta domstolen, som får ta ställning till om umgänget ska fortsätta.
Familjerätt Sydost uppgav att den, vid ett avbrutet umgänge efter ett interimistiskt domstolsbeslut, kan göra en anmälan till socialtjänsten och kontakta den ansvariga domaren för att informera om det inträffade. Domstolen kan då besluta att umgänge med umgängesstöd inte ska genomföras i avvaktan på socialtjänstens utredning. Familjerätten kan även kontakta boendeföräldern, som kan vända sig till sitt ombud eller själv avbryta umgänget. Om ett domstolsbeslutat umgänge avbryts efter att målet har avslutats kan familjerätten väcka talan och begära att domstolens beslut ändras.
Ett ärende hos Familjerätt Sydost gällde verkställigheten av en dom från Svea hovrätt. Familjerätten inledde verkställigheten men bedömde snart att umgänge med umgängesstöd inte fungerade. Umgängesföräldern kunde inte följa ordningsreglerna i umgängeslokalen, skrämde andra barn och hotade andra föräldrar och umgängesstödjare. Familjerätten erbjöd därför umgänge med umgängesstöd på annan plats. Umgängesföräldern motsatte sig dock umgänge med umgängesstöd över huvud taget. Familjerätten övervägde att väcka talan om ändring av hovrättens dom, men detta blev inte aktuellt eftersom boendeföräldern slutligen stoppade umgänget.
Uttalanden av JO
När det gäller Norrköpingsnämndens avbrytande av verkställigheten av det interimistiska domstolsbeslutet görs följande bedömning.
Socialnämnden har en skyldighet att agera om den bedömer att ett umgänge behöver avbrytas eftersom barnet mår dåligt eller riskerar att fara illa om umgänget fortsätter. Det kan exempelvis vara fråga om att umgängesföräldern utsätter barnet eller någon annan familjemedlem för övergrepp eller har ett allvarligt missbruk. Skyldigheten att agera gäller även när nämnden redan har påbörjat verkställigheten av domstolens beslut, exempelvis genom att utse en umgängesstödjare och genomföra informationssamtal med barnet, men där något umgänge ännu inte har ägt rum.
Nämnden får emellertid endast grunda beslutet att avbryta verkställigheten på omständigheter som har framkommit efter domstolens avgörande. Nämnden får alltså inte överpröva domstolens beslut eller göra en egen bedömning av de omständigheter som domstolen redan har prövat. För att verkställigheten ska kunna avbrytas krävs att de nya omständigheterna är av allvarligare slag.
Om nämnden bedömer att verkställigheten av ett interimistiskt beslut i ett pågående mål bör avbrytas, är nämnden skyldig att göra en framställning till domstolen om att beslutet bör ändras. Innan framställningen lämnas till domstolen ska föräldrarna ges möjlighet att ta del av den och lämna synpunkter.
Det saknas tillräckligt underlag för att bedöma om Norrköpingsnämnden i det aktuella ärendet grundade sitt ställningstagande på omständigheter som hade framkommit efter domstolens beslut. Det framgick emellertid av granskningen att domstolen några månader efter nämndens avbrytande av verkställigheten meddelade dom i målet och på nytt beslutade att barnet skulle ha rätt till umgänge med umgängesstöd. Av domen framgick att domstolen var kritisk till att nämnden inte hade verkställt det interimistiska beslutet. I övrigt finns det inga synpunkter på nämndens handläggning av ärendet.
Undersökningen visade vidare att nämnderna hanterar situationer där verkställigheten av domstolsbeslut om umgänge med umgängesstöd avbryts på olika sätt. Örebro kommun uppgav exempelvis att nämnden, när verkställigheten av ett interimistiskt beslut i ett pågående mål avbryts, kontaktar föräldrarna och uppmanar dem att diskutera situationen med sina ombud. Därefter får föräldrarna eller deras ombud kontakta domstolen.
Om nämnden bedömer att verkställigheten måste avbrytas i ett pågående mål är detta emellertid inte tillräckligt. Nämnden är skyldig att göra en framställning till domstolen om att beslutet om umgänge med umgängesstöd bör ändras. Domstolen behöver därigenom få kännedom om det inträffade och möjlighet att bedöma vad som är bäst för barnet i fråga om umgänget. Innan framställningen lämnas till domstolen ska föräldrarna ges möjlighet att ta del av den och lämna synpunkter.
Både Norrköpingsnämnden och Familjerätt Sydost uppgav att de kontaktar domstolen direkt när verkställigheten av ett interimistiskt beslut i ett pågående mål avbryts. Även i dessa fall gäller dock att föräldrarna först ska ges möjlighet att ta del av framställningen och lämna synpunkter innan den lämnas till domstolen.
JO, dnr 9119-2019
Lägg till artikeln i dina kanaler
-
Taggar: Rättegång






